U potrazi za rešenjem koje bi se moglo upotrebiti u borbi protiv COVID-19, bolesti izazvane koronavirusom, jedan lek je umalo prošao ispod radara stručnjaka uprkos obećavajućim ranim rezultatima ispitivanja.
Reč je o leku pod nazivom hlorokvin (chloroquine) koji je prvi put odobren 1949. godine u SAD-u za potrebe lečenja malarije. Isti lek koristi se i kao reumatoid kod artritisa.
Posle kineskih i naucnici iz Francuske tvrde da lek protiv malarije (hydroxychloroquine) kod 70% pacijenata obolelih od COVID-19 dovodi do izlecenja – posle 6 dana terapije.
Kod pacijenata koji su dodatno tretirani antibiotikom (azithromycin) uspesnost je100%.— Miodrag Stojkovic (@MioStojkovic) March 19, 2020
Studija objavljena u u International Journal of Antimicrobial Agents pokazuje da je lek protiv malarije efikasan u sprečavanju širenja infekcije izazvane SARS-CoV-2 i lečenju pacijenata.
Testiranjem kombinacije inhibitora hydroxychloroquina i azithromycin antibiotika, nakon samo 6 dana terapije, pacijenti su 100% izlečeni od COVID-19.
Grupa francuskih naučnika napisala je u International Journal of Antimicrobial Agents:
“Ukoliko klinički podaci potvrde biološke, COVID-19 postaće najjednostavnija i najjeftinija bolest za lečenje”
Na ove navode nisu ostala nema ni neka svetska imena poput Elon Mask-a:
Maybe worth considering chloroquine for C19 https://t.co/LEYob7Jofr
— Elon Musk (@elonmusk) March 16, 2020
I am co-author of the original paper.
Was just on television discussing HCQ, first well controlled study against COVID-19.
600 mg HCQ per day after 6 days, 90% of patients tested COVID-19 negative. 96% of control group tested positive after 6 days.
DM or grigano1@jhu.edu
— Gregory Rigano (@RiganoESQ) March 17, 2020
UPDATE:
Full peer reviewed study has been released by Didier Raoult MD, PhD https://t.co/DzFTv13wYn.
After 6 days 100% of patients treated with HCQ + Azithromycin were virologically cured
p-value <.0001https://t.co/vttAIWbPwJ
— Gregory Rigano (@RiganoESQ) March 18, 2020
Pacijenti koji su koristili hydroxychloroquine pokazivali su pad temperature, poboljšanje CT skena pluća i bilo im je potrebno kraće vreme oporavka.
Lek za sada nema ozbiljne kontraindikacije. Trenutno se testira u više od deset bolnica u Beijingu, Guangdong i Hunnan provinciji a sada ga najavljuju i Francuska i Sjedinjene Američke Države.
Šta je zajedničko malariji i korona virusu?
Geolokacija sigurno nije, sudeći po podacima sajta Ourworldindata.org
Šire testiranje ovog antiviralnog leka u borbi protiv korona virusa najavila je prvo Francuska, a zatim i Tramp. Odmah je usledilo dupliranje cene leka na tržištu.
Iako su vakcine zlatni standard u borbi protiv zaraznih bolesti, lekovi poput chloroquine i remdesivira mogli bi značajno smanjiti opterećenje na zdravstvene sisteme širom sveta.