Jelen pivo je u Wurst Placu ugostilo influensere i novinare, a na samom događaju su razbijeni uvreženi pivski mitovi i “suočeni” sa činjenicama.
Na samom događaju su se pojavili novinari iz svih medijskih kuća, jer ih je zaintrigiralo razbijanje uvreženih mitova o pivu.
Podršku su dali i brojni influenseri: Dino Tutundžić (Mudrolije sa twittera), Nevena Jovanović, Đura Fiskultura, Emil Pavelkić, Jelena Ovuka, glumci: Luka Raco, Ivan Mihailović i mlada glumica Marina Ćosić, kao i Vanja Maslov.
Tog dana u Wurstu se tražilo “mesto više”, jer je događaj izazavao veliku pažnju.
Voditelj Miloš Maksimović i majstor za pivo Vukašin Bugarinović realizovali su okršaj sa mitovima, a brojni novinari i influenseri su glasali sa specijalno izrađenim tablama na kojima je pisalo “istina” i “mit”.
Nako rušenja mitova sertifikovani točilac piva Tomislav Pasarić učio je prisutne kako da pravilno natoče pivo, sa idealnom visinom pene.
Evo šta smo sve naučili i koje smo mitove srušili:
![](https://blogomanija.net/wp-content/uploads/2019/04/Jelen-pivo-200x300.jpg)
Mit broj 1: Da li se pivo pije sa penom ili bez pene?
Ukoliko biste pili pivo bez pene, ostali biste uskraćeni za divnu aromu osvežavajuće-gorkog ukusa koji čuva pena. Idealna visina pene u čaši iznosi 4 cm, tj. dva prsta. Pena nije samo vizuelni pratilac piva, već je i važan pokazatelj kvaliteta. Ako je pivo dobro, pena ne sme naglo da opadne, već da se postepeno spušta, ostavljajući čipkaste tragove na čaši. Pored toga, pena duže čuva pivo hladnim i njoj se zadržavaju ukusi karakteristični za pivo – gorčina, ali i pivska slatkoća koja potiče od ječmenog slada. Zato, zapamtite: dobro pivo mora da ima i dobru penu.
Mit broj 2: Da li je hmelj glavni sastojak piva?
Ukoliko bi se pravilo od hmelja vaše omiljeno pivo bi bilo toliko gorko da ga ne biste mogli piti. Zbog toga je hmelj zapravo samo začin pivu, a glavni sastojak piva je ječmeni slad. Jelen pivo ima tri vrste hmelja: jedan gorki i dva aromatična hmelja. Oni daju postojanu gorčinu i prepoznatljivu aromu koji upotpunjuju ukus piva. Jelen pivo nema dodatne konzervanse, jer hmelj obavlja ulogu prirodnog konzervansa.
![](https://blogomanija.net/wp-content/uploads/2019/04/Jelen-razbijanje-mitova-300x200.jpg)
Mit broj 3: Industrijska proizvodnje je uništila kvalitet piva?
Upravo suprotno. Industrijska proizvodnja garantuje strogo kontrolisan proces i standardizovan kvalitet svake flaše piva – od sirovina koje se koriste za pravljenje piva do procesa pakovanja i distribucije. Svaka faza se kontroliše i prati kako ne bi došlo do odstupanja u kvalitetu, jer svaka greška nosi sa sobom velike posledice. Upravo je to prednost industrijska proizvodnje.
Mit broj 4: Da li je pivo u zaleđenoj čaši rešenje za pravo osveženje?
Koliko god da se činjenica o ledenom napitku čini kao primamljiva, pogotovo kada su napolju visoke temperature, istina je da zaleđena čaša „ubija“ aromu piva, ono u tom slučaju dodatno peni i gubi svoj gazirani ukus. Ko je pomislio da je za superhladno pivo poželjno zalediti čašu u kojoj će se ono poslužiti, stručnjaci imaju važnu preporuku:
– Idealna temperatura za konzumuranje je od šest do devet stepeni, za tamnija piva i do 13 stepeni. Pivo će u zaleđenoj čaši delovati osvežavajuće, ali će izgubiti bogatu aromu, miris i ukus – kaže majstor pivarstva Vukašin Bugarinović iz Apatinske pivare.
Mit broj 5: Da li je kukuruzna krupica glavni neprijatelj piva?
Jedan od pivskih mitova koji su srušeni je da je kukuruzna krupica glavni neprijatelj piva. Ona u sinergiji sa drugim sastojcima doprinosi punoći ukusa piva. Važno je naglasiti da je kukuruzna krupica uobičajen sastojak u proizvodnji mnogih poznatih svetskih pivskih brendova. Ona predstavlja izvor ugljenih hidrata neophodnih za proizvodnju piva i ono što mnogi ne znaju je činjenica da upotreba kukuruzne krupice daje prepoznatljiv karakter pivu, a kod nekih može da utiče i na pitkost – što bi pivopije rekle: da pivo “klizi”.