Šta mi kao građani možemo uraditi kako bi zaštitili našu prirodu i vazduh koji dišemo?
Zašto mislite da je država jedina koja treba nešto da promeni?
Vođen trenutnom situacijom u Srbiji a i u svetu, prateći konstantno ogromno zagađenje u našim gradovima, postavio sam pirtanje ljudima oko sebe,
Svaki građanin može uraditi mnogo, a evo i ideje kako!
S obzirom da se već nekoliko godina bavim obnovljivim izvorima energije i energetskom efikasnošću, imao sam priliku da budem svedok raznih razmišljanja i stavova po ovom pitanju. Oni koji si se upustili u ovu problematiku već daju svoj značaj za sve nas a i za sebe. Prepreke u realizaciji naših ideja su priučeni i nekvalifikovani ljudi za ovu oblast sa kojima se borimo na sve načine da dokažemo našu ideologiju.
Male solarne elektrane
Prosečna potrošnja električne energije u Srbiji po domaćinstvu iznosi između 400-500kWh na mesečnom nivou što na godišnjem predstavlja između 5000-6000kWh. Šta ako uspete iz sopstvenog izvora obezbediti bar 50% te energije? Mala elektrana snage 2kWp može obezbediti oko 2500kWh na godišnjem nivou i da svako domaćinstvo umanji doprinos CO2 za oko 2,2t na godišnjem nivou. Prema podacima iz popisa stanovništa iz 2011 godine, u Srbiji ima nešto manje od 2.500.000 domaćinstava. Kada bi se ovoj ideji priključilo 20% domaćinstava, svi bi zajedno umanjili NAŠ štetni uticaj za 1.100.000t godišnje CO2.
Čak ni investiciono ova ideja nije neizvodljiva. Cena opreme i sistema konstantno pada a njihov životni vek postaje sve duži. Cena opreme u odnosu na 2010 godinu je pala za duplo i sami sebe će da otplate kroz 6-7 godina. Naravno da bi dobro došla bilo koja pomoć stranih ili domaćih fondova, postoje i banke koje omogućuju jeftino kreditiranje kroz zelene kredite ali uspešno se kriju od javnosti. Pojedini proizvođači opreme već daju garanciju na panele i do 30 godina što vam na neki način daje sigurnost da će sistem funkcionisati.
Primer potrošnje električne energije i proizvodnje, iz solara za 2020. godinu
Na primeru je prikazana potrošnja (sivo) i proizvodnja iz solarne elektrane (žuto) jednog objekta čiji vlasnik se odlučio dati svoj doprinos smanjenju upotrebe energije iz prljavih izvora i umanjiti svoje račune za električnu energiju kroz solarnu elektranu. Sistem je uspeo zadovoljiti 30% ukupne potrošnje električne energije koju je zahtevao ovaj objekat i smanjiti emisiju CO2 za 14t u 2020 godini.
Kako sa EPS-om?
Sve dok vi vašu energiju trošite za vlastite potrebe i ne vraćate višak u mrežu, nemate ništa sa EPS-om. Postoje sistemi koji ograničavaju mogućnost slanja energije u mrežu koji su pokazali mnogo puta svoju efikasnost i time dali garanciju klijentima da neće imati neželjene reakcije nadležnih. Čak i ako se odlučite da višak prodate privatnom otkljupljivaču ili EPS po tržišnoj ceni (nešto oko 5RSD/kWh) i to je moguće.
Kako će se otplatiti?
Cena električne energije konstantno raste. Trend rasta je 20% na svake dve godine. Ove godine ćemo osetiti povećanje od 3,4% na osnovicu cene i dodatnu naknadu za obnovljive izvore energije a na sve to idu akcize i pdv koji sve ukupno čine oko 10% povećanje koje i opravdava našu matematiku od 20% na svake 2 godine. Takođe uzmite u obzir da sa solarnom elektranom pokrivate visoku (skuplju) tarifu što će znatno uticati na redukciju računa za električnu energiju.
Ovakvi sistemi bi se otplatili za oko 6-7 godina gde bi posle toga ona ostala da radi i generiše čistu energiju još bar 25.
Trenutno u Srbiji banke nude beskamatne kredite za ovakve sisteme gde Vašu ratu možete formirati na osnovu procenjene mesečne uštede u električnoj energiji. Ona bi u letnjim mesecima bila veća a u zimskim manja jer je takva i priroda proizvodnje električne energije iz solarnog sistema.
Ova kao i još mnoge mere su nešto što mi kao građani možemo uraditi ali i sugerisati na industrijske objekte koji su veliki potrošači, da što je više moguće, svoj deo potrošnje energije obezbede iz sopstvenog čistog izvora i time pokažu da su društveno odgovorne kompanije i da podržavaju energetsku tranziciju Srbije a naša ministarstva i država će prepoznati benefite i podržati ovu grupu građana koja je preuzela inicijativu.
Za bilo kakve savete, sugestije, odgovore na pitanja ali i poslovne ponude, stojim na raspolaganju.
Srđan Krivaćević dipl.inž.energ.tehn. Linkedin profil.